Diş Beyazlatma: diş renginin kimyasal ajanlar kullanılarak organik yapısındaki renklenmenin oksidiyon ile açılması işlemidir. Beyazlatma işlemiyle kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak mümkündür. Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılmaya olanak sağlarken güzel, rahat ve öz güveni yüksek bir gülüş imkânı verir.

Beyazlatmanın etkisi;

1) Kişiden kişiye

2) Kişilerin alışkanlıklarına (sigara, tütün, çay, kahve vs.)

3) Asitli içeceklerin tüketilmesine vs.

Gibi birçok faktöre göre değişse bile ortalama olarak 3 yıl olarak kabul edilmektedir. Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında kişilerde hafif bir hassasiyet şikâyeti olabilir. Ama bu hassasiyet 1-3 gün arasında tamamen ortadan kaybolacaktır. Beyazlatma işlemini 16 yaşından küçük hastalarımıza önermemekteyiz. Çünkü 16 yaşından küçüklerde pulpa dokusu çok geniş olacağı için hassasiyet fazla olacaktır. Beyazlatma işlemine beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunlarıyla da destekleye bilmekteyiz. Diş beyazlatma işlemi sonrası diş hekiminizin önerilerine uymanız başarı şansını arttıracak en önemli faktördür. Diş beyazlatma işleminin uygulaması sürerken ve sonrasında 1 hafta (özellikle ilk 24 saat boyunca) hastaların tütün, kahve, çay, kola, kırmızı şarap, gazlı – koyu renkli içecek ve gıdaları almamalı, renkli gargara ve diş macunu kullanmamalı, alışkanlıklarını en aşağı seviyeye düşürmeleri diş hekimlerince telkin edilir. Yapılan araştırma ve çalışmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılması son derece etkin ve güvenlidir.

Renklenme çeşitleri:

1) Dış renklenmeler

-Kötü ağız hijyeni

-Diş eti kanaması kaynaklı

-Yemek alışkanlığı

-İlaç kullanımları(demir içerikli olanlar vs.)

-Eski dolgular gibi nedenlere bağlı olarak görülür

Diş yüzeyinde daha çok diş etine yakın kısımlarında bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı maddelerden kaynaklanan renklenmelerdir. Çoğunlukla mikro veya makro aşındırma yöntemleriyle yok edilebilmektedir.(diş taşı temizliği daha sonrasında yapılan profesyonel fırçalamayla (detertraj) bu lekeler temizlenmektedir.

2) İç renklenme:

-Genetik rahatsızlıklar

-Travma

-Pulpa (dişin damar ve sinir paketinin olduğu kısım) enfeksiyonu

-İlaç kullanımı

-Kanal tedavisinde kullanılan maddeler

Travma sonucu pulpa kanama ve yaralanmaları gibi nedenlere bağlı olarak görülür. Dişin iç tabakalarına işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Yıllarca süren kötü beslenme alışkanlıkları bu renklenmelerin oluşmasında önemli etkendir. Canlılığını kaybetmiş kanal tedavili dişler ve dişlerin oluşumları sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar da bu gruba girer. Beyazlatma işlemi bu tip durumlarda çok başarılı olur.

Beyazlatma (Bleaching) yöntemleri:

1) Klinik uygulama:

Klinik beyazlatmada genellikle kullanılan %25-35 lik hidrojen peroksit içerikli (oksidasyonu hızlandırmak için bazı maddeler de eklenmekte) beyazlatma ajanı dişlerin dış yüzlerine diş hekimi tarafından uygulanarak yapılır. Seans sonunda (ortalama 40 – 60 dk arasında) istenen renk tonu yakalanır. Özellikle canlılığını kaybetmiş, zamanla kararmış kanal tedavili dişlerde, sağlıklı dişlerle aynı renk tonunu yakalamak ancak klinik uygulamayla sağlanabilir.Tedavi haftada 1 seans olarak 2-6 seans arası yapılmaktadır.

2) Evde uygulama:

Hastadan alınan ölçülerle hazırlanan ağız kalıplarının içine hasta tarafından jel konularak (etken madde olarak karbamit peroksit kullanılır ) günde bir kaç saat takmasıyla beyazlatma işlemini evinde gerçekleştirir. Kişi ortalama 3 ila 6 günlük kullanım sonucu istediği renge kavuşabilir. Evde yapılan ağartma yöntemiyle(yani beyazlatma tekniği) özellikle kanal tedavisi görmüş cansız dişlerdeki koyu rengi açamayabilir. Ya da tetrasiklin grubu ilaçların neden olduğu lekeler için de sonuç yetersiz gerçekleşebilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya diş etlerinize zarar gelmesin diye düşük tutulmuştur ve etkinliği azalmıştır. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır ve dişte bir restorasyon yapılmadığı için geri dönüş imkanı sağlamaktadır. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalı ve takip edilebilmelidir.